قالب وردپرس
وبسایت تخصصی مهندسی برق با ارائه مطالب در زمینه ی مهندسی برق و الکترونیک و با هدف ارتقا دانش مخاطبین فعالیت می کند.

ماوس های نوری و نحوه کار آنها

این دستگاه که توسط Agilent Technologies ساخته و در اواخر ۱۹۹۹ به دنیا معرفی شد، مجهز به دوربین کوچکی است که ۱۵۰۰ عکس در هر ثانیه می گیرد. این نوع ماوس تقریبا بر روی هر سطحی کار میکند و یک دیود کوچک ساطع کننده نور (LED) دارد که  نور را از آن سطح  به  یک سنسور CMOS یا Complimentary Metal-Oxide Semiconductor منعکس می کند.

CMOS ها بر مبنای نکنولوژی ریز پردازنده ها ساخته میشوند،از تکنولوژی نیمه هادی ها (که در ترانزیستوراستفاده میشود)، استفاده میکند تراشه ی مذکور،در هر پیکسل شامل ترانزیستور هایی است که بار الکتریکی را تقویت میکنند مسلما هرچه نور تابیده شده بر آن شدت بیشتری داشته باشد، بار الکتریکی بیشتری در آن انباشته خواهد شد.

و بصورت مجزا(برای هر پیکسل) به پردازنده ارسال میکنند  این نوع حسگر در دوربینهای دیجیتال نیز استفاده می شود . آلیاژ استفاده شده در دانه های تشکیل دهنده آن ، جریان الکتریکی را به طور نسبی از خود عبور می دهند.بدین ترتیب نقاط تیره و روشن تصویر ، با تعریف های متفاوت الکتریکی (ازنظردستگاه) از هم تفکیک می شوند.

CMOS تقریبا جریانی برای کارکردن مصرف نمی کند ولی به دلیل ایجاد حرارت روی آن در هنگام تغییر جهت جریانات خروجی ، سرعت کارکرد آن به طور بسیار مختصری محدود می شود

البته بطور کلی یک قطعه الکترونیکی با هزینه تولید پائین تر از بقیه حس گرها است.پیکسل سوخته در CMOS خیلی کمتر دیده شده است.

سنسور CMOS هر تصویر را به داخل یک پروسسور سیگنال دیجیتال (DSP) میفرستد تا تحلیل شود. DSP که تا حدود ۱۸ MIPS (یا ۱۸ میلیون دستور در ثانیه) را انجام میدهد، میتواند الگوهای موجود در تصاویر را تشخیص داده و بفهمد این الگوها چه تفاوتی با تصویر قبلی دارد. DSP با توجه به تغییراتی که در الگوهای موجود در مجموعه ای از تصاویر شناسایی کرده است، مقدار حرکت را محاسبه کرده و مختصات را به کامپیوتر ارسال میکند. سپس کامپیوتر با توجه به مختصات دریافتی از ماوس، Cursor را بر روی صفحه نمایش حرکت میدهد. این عمل صدها بار در ثانیه رخ میدهد و باعث میشود که حرکت Cursor بسیار نرم و پیوسته به نظر برسد.

ماوس‌های نوری گاهی به درستی عمل نمی‌کنند، علت چیست؟
ماوس‌های نوری به جای گوی یک حفره دارند که در آن حفره یک لنز نورانی وجود دارد. درون ماوس‌‌های نوری یک دوربین دیجیتال وجود دارد که به محض مشاهده سطح از آن عکس می‌گیرد یعنی با هر حرکت صدها عکس از یک سطح گرفته و به رایانه ارسال می‌شود، به همین دلیل اگر ماوس نوری را روی یک سطح صاف و یک رنگ مثل کاغذ سفید یا شیشه حرکت دهید به خوبی عمل نمی‌کند، زیرا که همه تصاویر شبیه هم هستند و مکان‌ نما حرکتی را حس نمی‌کند.


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title
Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/
پوسته وردپرس