قالب وردپرس
وبسایت تخصصی مهندسی برق با ارائه مطالب در زمینه ی مهندسی برق و الکترونیک و با هدف ارتقا دانش مخاطبین فعالیت می کند.

مختصری درباره کنتاکتور

کنتاکتور وسیله ای است که در آن با استفاده از ویژگی الکترومغناطیسی تعدادی کنتاکت به یکدیگر وصل و یا از یکدیگر جدا می شوند.از این ویژگی جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود. هر کنتاکتور معمولا دارای سه کنتاکت اصلی برای مدار قدرت و تعدادی کنتاکت اضافی جهت بکارگیری در مدارهای فرمان می باشد.
کنتاکتور از دو هسته E شکل که یکی ثابت و دیگری متحرک است تشکیل می شود. در میان هسته ثابت یک سیم پیچ قرار دارد که با عبور جریان از آن نیرویی ایجاد می شود که هسته متحرک را به هسته ثابت متصل می کند. با حرکت هسته متحرک تعدادی کنتاکت باز، بسته و تعدادی کنتاکت بسته، باز می شوند. رابطه نیروی کششی مغناطیسی کنتاکتور عبارت است از: F=Fm Sin² ωt

نکته: در هسته کنتاکتورAC برای جلوگیری از لرزش ناشی از فرکانس از یک حلقه اتصال کوتاه شده مانند آنچه که در موتورهای قطب چاکدار وجود دارد، استفاده می شود. با القای ولتاژ در حلقه اتصال کوتاه، جریانی از آن خواهد گذشت و این جریان شاری را تولید می کند که با شار اصلی 90 درجه اختلاف فاز دارد و باعث می شود در هسته به طور پیوسته شار وجود داشته باشد و نیروی دائمی دو بخش ثابت و متحرک هسته را به هم وصل نگه دارد.
مزایای استفاده از کنتاکتورها نسبت به کلید های دستی صنعتی عبارتند از:
1- امکان کنترل مصرف کننده از راه دور
2- کنترل مصرف کننده از چند محل
3- امکان طراحی مدار قدرت و فرمان اتوماتیک برای مراحل مختلف کار مصرف کننده
4- سرعت قطع و وصل زیاد و کم بودن استهلاک کلید
5- از آنجا که در کنتاکتورها در هنگام وصل و قطع کنتاکت ها بر روی هم ساییدگی مکانیکی ندارند لذا عمر مکانیکی آنها نسبت به سایر کلید ها بیشتر است.
6- هنگام قطع برق، مدار مصرف کننده به وسیله کنتاکتور قطع می شود و شروع به کار دستگاه نیاز به استارت دوباره دارد.در نتیجه ااز خطرات وصل ناگهانی دستگاه جلوگیری به عمل می آید.
7- از نظر حفاظتی نیز کنتاکتورها مطمئن تر بوده، دارای حفاظت مناسبتر و کامل تر هستند.


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title
Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/
پوسته وردپرس