قالب وردپرس
وبسایت تخصصی مهندسی برق با ارائه مطالب در زمینه ی مهندسی برق و الکترونیک و با هدف ارتقا دانش مخاطبین فعالیت می کند.

طراحی خط

 

  • در تعیین ظرفیت خطوط انتقال نیرو به چه عواملی باید توجه داشت؟

بعد از پایان مطالعات اقتصادی مشخصات عمده خط انتقال نیرو(از جمله ظرفیت) تعیین می گردد که عوامل مهم آن به شرح زیر است: مبدا تغذیه خط انتقال، ولتاژ خط انتقال، تعداد مدارات خط انتقال، انتخاب نوع خط(ساده یا باندل)، تعیین تعداد هادی های فرعی در هر فاز، تعیین مقطع هادی ها، انتخاب سیم محافظ. (کتاب طراحی خط دکتر نوحی فصل اول)

 

  • دلایل عبور خطوط انتقال نیرو از مناطق صعب العبور چیست؟

در برخی موارد حتی اگر سرمایه گذاری اولیه خطوط انتقال یا توزیع نیرو بیشتر از احداث نیروگاه مستقل باشد باز هم نصب و اجرای آن توجیه پذیر است و مشکلاتی به همراه دارد: عدم وجود جاده های ارتباطی، عدم امکان سوخت رسانی، شرایط نامطلوب محیطی از دیدگاه ایمنی و حفاظت، عدم امکان اعزام پرسنل بهره بردار و متخصص، عدم وجود زمین برای احداث نیروگاه، پراکنده بودن مراکز مصارف، پایین بودن میزان مصرف، غیر اقتصادی بودن احداث نیروگاه، تامین برق متقاضیان بزرگ. (کتاب طراحی خط دکتر نوحی فصل اول)

 

  • با چه شیوه هایی می توانید افت ولتاژ را در آخر خط انتقال نیرو کنترل و تنظیم نمایید؟

استفاده از ترانس تپ چنجر دار، استفاده از خازن های موازی در بار های زیاد یا بارهای با ضریب توان پایین، استفاده از راکتور شنت در در بارهای کم یا بارهای با ضریب توان بالا، کنترل تحریک و رگولاسیون ولتاژ در ایستگاه های تولید توان، استفاده از خازن های سری در خطوط انتقال خیلی ولتاژ بالا EHV و خطوط توزیع در زمان نوسانات بار، استفاده از کندانسور سنکرون

http://electricalengineeringtutorials.com/voltage-control-methods-in-power-system/

  • آیا با افزایش تعداد مدارات و هادی ها در هر فاز می توان از سطح ولتاژ پایین تری استفاده نمود؟ اگر پاسخ مثبت است، دلایل آن را به اختصار توضیح دهید.

بله امکان پذیر است. چون با افزایش تعداد مدارات و هادی ها ظرفیت خطوط انتقال افزایش می یابد و حال اگر توان انتقالی ثابت P را در نظر بگیریم طبق رابطه P=IV با افزایش تعداد مدارات و هادی ها جریان عبوری مجاز افزایش می یابد و می توان ولتاژ را کاهش داد اما باید توجه شود تلفات طبق رابطه RI2 افزایش می یابد. (طراحی خطوط انتقال دکتر نوحی فصل اول)

 

سوالات سری دوم

  • هدف به کارگیری هسته فولادی GS در هادی های ACSR چیست؟

برای جلو گیری از خوردگی و زنگ زدگی مغز فولادی از رشته گالوانیزه فولادی استفاده می شود.(طراحی خطوط انتقال دکتر احمد زاده)

  • در چه مواردی از مغزی فولادی AS یا AW به جای مغزی GS استفاده می شود؟

این هادی ها مشابه هادی های GS می باشند با این تفاوت که مغزی آنها از رشته های فولاد گالوانیزه به فولاد روکش آلومینیوم تغییر یافته است. ضخامت روکش آلومینیومی برحسب نیاز می تواند کم یا زیاد شود. این هادی ها در مناطق با آلودگی و خورندگی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. (کتاب طراحی خط دکتر نوحی فصل چهارم)

  • برای یک مقطع مشخص چگونه می توان مقاومت مکانیکی هادی ها را افزایش داد؟

با اضافه کردن رشته های فولادی به مجموعه هادی های آلومینیومی می توان در سطح مقطع مشخص مقاومت مکانیکی را افزایش داد که البته در سطح مقطع ثابت مقاومت الکتریکی هادی بیشتر می شود و هدایت کاهش می یابد.(کتاب طراحی خط دکتر نوحی فصل چهارم)

  • آیا می توان با آگاهی از قطر هادی های رشته ای مقطع کل آنها را محاسبه نمود؟

با توجه به فرمول A=n*d2*106 که در آن d قطر هادی و n تعداد رشته ها برحسب اینچ می باشد اگر تعداد رشته ها را هم داشته باشیم می توان سطح مقطع کل را محاسبه کرد. (کتاب طراحی خط دکتر نوحی فصل چهارم)

 


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title
Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/
پوسته وردپرس